گروه خرید و فروش خودرو استرالیا

خرید و فروش خودرو و اشتراک تجربیات در استرالیا-تمام ایالت ها
​​​​​​​

یک توضیح کامل در مورد خرید و فروش اتومبیل و چگونگی اتومبیل ها گوناگون در سطح استرالیا خدمت دوستان ؛
اتومبیل یا در حد صفر کیلومتر است که در پیشتر موارد می توان از نمایندگی (dealer)آن خودرو در منطقه خود خریداری کنید یا از dealer های متفرقه(نمایشگاههای اتومبیل) که اتومبیل های گوناگونی می فروشند که نمی توان ۱۰۰/ از لحاظ مختلف اعتماد کرد.مثلا، گروه دوم با دستکاری در کیلومتر خودرو،شستشوی موتور خودروی که مشکل روغن ریزی،فروش اتومبیل مشتری محبوبی که سوخت اشتباه مصرف کرده و اتومبیل دیر یا زود،آه از نهادش بر خواهد آمد ،.. ،و چندین ترفند دیگر، کالایی به شما می فروشند که ارزش آن کمتر از قیمت واقعی آن دارد.


پیدا کردن نمایندگی فروش یا تعمیر هر خودرویی کار سختی نیست و فقط با یک google ساده به آنها دست پیدا می کنید.
در مورد خودروهای دست دوم ؛
این اتومبیل ها از چند منبع سرچشمه می گیرند.
از خود نمایندگی که مشتری اتومبیل چند ده هزار کیلومتری اش را با اتومبیل صفر کیلومتر معاوضه کرده ، یا بعلت ندادن قسط ،نمایندگی اتومبیل را با خود برده و…


نمایشگاها یا با خرید اتومبیل از مردم یا از طریق مزایدها یا واردات از خارج، خودروهای فروشی خودشان را تامین می کنند.
بیشتر اتومبیل هایی که پس از سال ۲۰۰۶ در استرالیا تولید یا فروش رفته اند، در سیستمی جامع ثبت شدند که با وارد کردن VIN یا شماره بدنه خودرو در سایتهای چند کمپانی که این چک را انجام می دهند ، می توان به تاریخچه آن خودرو پی برد و یا با وارد کردن VIN در سایت دولتی   https://www.ppsr.gov.au و پرداخت تنها ۲ دلار ،از تاریخچه آن خودرو آگاه شد.مورد دولتی اطلاعات کلی را ارایه می‌دهد ولی کمپانی ها، موارد دیگر از قبیل آخرین کیلومتری که در جای معتبری مثلا سرویس انجام شده و آن کیلومتر ثبت شده هم برای شما نمایش داده می شود


اتومبیل های وارداتی که بیشتر از ژاپن وارد می شوند شامل اتومبیل هایی است که در گذشته به صورت صفر کیلومتر هم در استرالیا فروخته نشده و از لحاظ لوازم یدکی و پشتیبانی دردسر افرینند.

​​​​​​​
در مورد اتومبیل هایی که از مزایدها به دست نمایشگاها یا مردم می رسد و سپس فروخته می شوند توجه بیشتری لازم است.
این خودروها یا توسط شرکت‌ها یا مردم یا موارد قانونی مثل ارث و میراث یا شرکتهای بیمه ، در مزایدها به فروش می رسند که مورد نظر خودروهای کاملا سالم یا ظاهر سالم و یا ایراد کمی هستند که خریدار برای پلاک کردن آن باید معاینه فنی(در استرالیا roadworthy ) آن را بگیرد و با در دست داشتن آن برگه و مدارک خرید خودرو به اداره حمل و نقل ایالت خود که هر ایالت نام بخصوص خود را دارد ، مراجعه و با پرداخت هزینه ثبت (registry ) و پلاک جدید دریافت کند.Rego اصطلاحی است به معنی بیمه شخص ثالث که به شرکت‌های بیمه می پردازید و هزینه که شما بابت استفاده از راهها به دولت می پردازید که نرخ آن بستگی دارد به تعداد سیلندر خودرو و حجم خودرو که در دورهای شش ماهه یا یک ساله به انتخاب شما می باید پرداخت کنید.


این خودروها تصادف کمتری داشتند یا یا زیر تگرگ سبکتری بودند یا به نظر مکانیک شرکت بیمه، سیل آسیب جدی به آن خودرو وارد نکرده.

برای این دسته خودرو اخیر، اتومبیل پس از خرید توسط شخص یا dealers, باید تعمیر شود و سپس roadworthy شود و در آخر به مرکزی که Inspection centre نامیده می شود برده و توسط آنها تعمیر انجام شده بررسی شود .در صورت تایید ،برگه ای صادر و با آن برگه می توان مرحله registry را انجام داد.
معیارهای ایالت‌ها در write off کردن خودروها با هم متفاوت است و نیز شنیده شده که در برخی ایالت ها، شرکت‌های بیمه تا یک سال پس از registry مجدد پس از این مرحله، از دادن بیمه بدنه به این نوع خودروها ، خوداری می‌کنند .البته در کوینزلند این سخت گیری نیست.

قیمت این خودروها نسبت به خودروی مشابه که به قولی history ندارند ، پایین تر است و در موقع خرید می بایست دقت کافی داشت.البته افراد زیادی هستند که حاضرند با پرداخت پول کمتری، صاحب اتومبیل مدل بالاتری از این گروه خودروها شوند

برای خرید هر خودرویی ابتدا از فروشنده history آن را سوال کنید و اگر عنوان کرد که history ندارد و‌حتی دارد، خودتان از سایتی که در بالا بیان شده، وضعیت را دریابید.

اگر بودجه شما و نوع خودرو توجه شما را جلب کرد، با فرد خبره ای،خودرو را چک کنید و حتما در جاده با سرعت ۹۰ کیلومتر به بالا هم آن را برانید.
​​​​​​​
افرادی اتومبیل هایی را به صورت unregistered و یا unroadworthy برای فروش گذاشته اند.
این گروه یا جزو خودروهایی است که مشکلات فراوانی دارد و هر مکانیکی حاضر به دادن roadworthy برای آن ندارد .البته افرادی با دریافت پول بیشتر roadworthy برای این خودروها صادر می‌کنند که البته این خریدار است که در نهایت تصمیم می گیرد که این ریسک را بپذیرد و یا نه.

یا جزو خودروهای Statuary write off هستند که عده ای شانس خود را برای فروش به افراد خام امتحان می کنند ‌‌پس از گرفتن پول ، هیچ کاری از دست خریدار بر نمی اید.
​​​​​​​
یا جزو اتومبیل هایی است که repairable write off هست که مراحل معاینه فنی گذشته و فروشنده بدنبال خریداری است تا مستقیم اتومبیل را به نام خریدار کند و پول خود را بگیرد.در این حالت هم توصیه می شود VIN چک انجام شود و با یک فرد خبره ، اتومبیل بررسی و رانده شود ‌و اگر نیازمند تعمیرات جزیی هم بود، هزینها برآورد شود و در چانه زنی در مورد قیمت مورد استفاده قرار گیرد.معمولا این نوع خودروها ، پس از تصادف، آسیب کمی به سیستم تعلیق آن وارد می شود که با چشم قابل مشاهده نیست و اگر توانستید در مراحل آخر خرید، فروشنده را راضی کنید تا به هزینه خودتان خودرو را برای wheel alignment (هزینه حدودی ۶۵ دلار است)ببرید،تا از ایراد های احتمالی آگاه شوید،شما پیروز این داد و ستد هستید.